Kopanie kryptowalut

Kopanie kryptowalut – na czym polega? Czy warto? Jak zacząć?

Total
0
Shares

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to wirtualne pieniądze, które najczęściej określane są mianem monet. Najpopularniejsze obecnie kryptowaluty to Bitcoin i Etherum. Istnieje jednak ogromna ilość innych kryptowalut. Celem kryptowalut jest szybkie, bezpieczne i anonimowe przesyłanie monet pomiędzy użytkownikami z pominięciem instytucji takich jak bank.

Kopanie kryptowalut – o co chodzi?

Kopanie kryptowalut to coraz popularniejsze zajęcie. Niewątpliwie najpopularniejszą i najbardziej znaną kryptowalutą pozostaje Bitcoin. Pomimo, to nie jest to jedyna kryptowaluta, a na pewno nie pierwsza, którą powinniśmy się interesować, chcąc zarabiać na kopaniu.


Obecnie dużo bardziej opłacalne jest kopanie np. Ethereum z wykorzystaniem GPU – kart graficznych. Etherum nie jest oczywiście warte więcej niż Bitcoin, ale niezwykle szybko zyskuje na wartości. Ponadto Ethereum kopać można z wykorzystaniem koparek opartych na GPU, które są niezwykle uniwersalne i popularne. Kopanie z wykorzystaniem kart graficznych posiada również stosunkowo niski próg wejścia. Najprostszą koparkę z zaledwie jedną kartą graficzną złożyć można już w kwocie kilku tysięcy złotych, a pełnowartościową koparkę z 6 kart w okoli 20-30 tysięcy. Oczywiście w przypadku jednej karty należy liczyć się ze stosunkowo niskimi osiągami w kwestii kopania.


Jak to z kryptowalutami bywa, sytuacja na rynku crypto jest bardzo dynamiczna. Dlatego warto śledzić aktualne trendy i nadchodzące wydarzenia, szczególnie w kontekście kryptowaluty, którą zamierzamy kopać.


Przykładowo najpopularniejsze do kopania obecnie Etherum, po nowym roku przechodzi z Proof of Work do Proof of Stake. Po polsku :), oznacza to, że po tej zmianie nie będzie można już kopać ETH! Nikt nie wie jak na tą zmianę zareaguje rynek. Stosunkowo pewne jest to, że wszystkie kopalnie, gdzieś przerzucą swoje moce obliczeniowe. Nie wiadomo jedynie jak to wpłynie na opłacalność kopania innych kryptowalut. Być może znaczący wzrost konkurencji kopania znacząco ograniczy opłacalność kopania. Istnieje oczywiście możliwość, iż przerzucenie całej tej mocy obliczeniowej znacząco wzmocni pozostałe crypto, których wartość znacząco wzros

Jak pracują kopalnie kryptowalut?

Wbrew pozorom kopalnie kryptowalut działają stosunkowo prosto – do działania kopalni potrzebny jest sprzęt (koparka), prąd (zasilania) i internet.

Po złożeniu stacji roboczej (koparki), górnik (zarządca) zajmuje się jej konfiguracją.

Po skonfigurowaniu takiej koparki rozpoczyna ona kopanie (obliczanie). Co jakiś czas nagroda za kopanie przelewana jest na zdefiniowany przez górnika portfel. Samo kopanie odbywa się więc bez udziału górnika.

Kluczowe jest tutaj dobranie odpowiedniego sprzętu oraz odpowiednie skonfigurowanie oprogramowania, tak aby uzyskać największe wydobycie kryptowalut przy możliwie najniższym poborze prądu i temperatury podzespołów.

Koparki działają 24/h, a w dodatku bardzo często podkręcane są tak, aby generowały możliwie najwięcej mocy lub działały stale na “wysokich obrotach”. To często powoduje problemy z grzaniem się takich zestawów, co czasami wymaga dodatkowego chłodzenia, czy napraw serwisowych :).

Kim jest górnik w kopalni kryptowalut?

Górnik w kopalni kryptowalut jest po prostu informatykiem, który zajmuje się opieką na kopalnią, zarówno w kwestii hardware (sprzętu) jak i software (oprogramowania.

Do codziennych zadań górnika należy więc czuwanie na koparkami, to jest sprawdzanie ich działania, temperatur, serwisowania uszkodzonych kart, kabli itd. Okazjonalnie górnik przełącza również koparki na aktualnie bardziej do kopania kryptowalutę. W większości, górnicy używają specjalnego oprogramowania do zarządzania kopalniami jak np. HiveOs.

Oprogramowanie górnicze w 2021 roku jest wydajniejsze i bardziej przyjazne dla użytkownika niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki funkcjom takim jak automatyczne przełączanie, zdalne zarządzanie i samodzielne wykrywanie nowych bloków, wydobywanie nigdy nie było łatwiejsze. Oprogramowanie górnicze przeszło długą drogę w ciągu ostatnich kilku lat. Za pomocą kilku kliknięć myszką możesz teraz uzyskać szczegółowe statystyki dotyczące wydajności koparki i automatycznie wydobywać najbardziej dochodową monetę.
Tak naprawdę, przy odpowiednim oprogramowaniu możliwe jest nawet w pełni zdalne zarządzanie kopalniami.

Jakie kryptowaluty można wydobywać?

Istnieje ogromna ilość kryptowalut, które obecnie możesz wydobywać. Jedną z popularniejszych form wydobywania kryptowalut jest kopanie z wykorzystaniem kart graficznych. Istnieją oczywiście kryptowaluty, który kopie się dyskami czy procesorami.
Kluczowe w wydobywaniu jest wybranie tej kryptowaluty, która da Ci największy zwrot z inwestycji. W przypadku kopania kartami graficznymi, pomocna okaże się strona https://miningpoolstats.stream/. Serwis ten w prosty sposób pozwoli Ci obliczyć potencjalny zysk, jaki dziennie wygeneruje Twój zestaw. W oparciu o te dane, zdecydujesz, którą kryptowalutę warto wydobywać z wykorzystaniem GPU. W chwili obecnej, w większości przypadków najbardziej opłacalne do kopania jest etherum.

Jakie kryptowaluty istnieją na rynku?

W bazie Binance (giełdy kryptowalut) znajduje się obecnie 380 różnych kryptowalut, którymi możesz handlować na globalnym rynku kryptowalut. W praktyce istnieje ich jednak dużo więcej, niektóre z nich dostępne są w ramach wybranych giełd.

Jak wybrać najlepsze kryptowaluty do wydobycia dla zysku?

Kopanie kryptowalut to proces, który weryfikuje transakcje w blockchain, to także sposób na tworzenie większej liczby monet. Wydobycie nie jest jednak darmowe. Im mocniejsza Twoja koparka, tym więcej kopiesz, ale tym samym więcej energii zużywasz.


Wydobywanie kryptowalut jest balansowaniem pomiędzy kosztem sprzętu, energii oraz ilości kopanych kryptowalut. Finalnie sprowadza się to do przełączania się na aktualnie najbardziej opłacalną do kopania kryptowalutę. Czyli tą, która da Ci najwięcej monet, które sprzedaż bo atrakcyjnym kursie przy możliwie najniższym koście poboru energii :).


Aby przekonać się o tym ile wykopiesz i ile prądu zużyjesz, musiałbyś kopać przynajmniej tą 1 godzinę, a następnie przeliczyć wszystko w Excelu. Istnieją jednak strony, które znacząco ułatwiają ten proces. W procesie wyboru najbardziej dochodowej kryptowaluty w procesie miningu warto posłużyć się stroną https://whattomine.com/coins. Wystarczy, że wprowadzisz tam zakładany MH/s, ilość pobieranych przez kartę W (definiowane na etapie ustawiania karty) przy danym modelu karty, serwis pokaże Ci najbardziej opłacalną w danej chwili do kopania kryptowalutę.


W moim przypadku 1 karta GeForce RTX 3060 Ti LHR 8GB generuje 44 MH/s przy poborze 130 W. Według obliczeń serwisu koparka wykopie dziennie Etherum o wartości 3.55$ (14.38 zł), a po uśrednieniu kosztu prądu 2.95$.

Jak przygotować się do kopania kryptowalut i jak zacząć?

Aby odpowiednio przygotować się do kopania kryptowalut, należy przede wszystkim wykonać odpowiednie obliczenia.

Musisz także uwzględnić odpowiednie miejsce, w którym Twoja koparka będzie kopać. Jeśli wykorzystasz rozwiazanie serwerowe, musisz liczyć się z większym szumem wiatraków – taka koparka nie postoi w sypialni ;).

Aby zacząć, należy:

  • obliczyć koszt zestawu jaki planujesz złożyć
  • dzienne i miesięczne zużycie prądu takiego zestawu
  • koszt prądu, uwzględniając np. wzrost cen po nowym roku
  • obliczyć zakładaną moc (MH/s) takiego zestawu
  • obliczyć ilość kryptowaluty “kopanej” dziennie i miesięcznie

Finalnie dzięki tym danym, będziesz w stanie uzyskać informacje takie jak koszt inwestycji (sprzęt), miesięczny koszt utrzymania koparki (prąd) oraz finalnie miesięczny zysk z kopania (zakładamy sprzedaż ETH po aktualnym kursie).

W ten sposób będziesz wstanie wyestymować, np. to, że koparka za 25k zwróci Ci się np. po 6-7 miesiącach kopania. A po 6 miesiącach zacznie już tylko zarabiać.

Oczywiście musisz brać poprawki na kilka zmiennych jak: wahania kursu kopanej kryptowaluty, koszt prądu, potencjalne awarie sprzętu, problem z dostępnością np. kart graficznych :).

Mając to wszystko możesz przystąpić do złożenia i konfiguracji własnej koparki lub zakupić gotową koparkę z zainstalowanym i wstępnie skonfigurowanym systemem.

Następnie pozostaje podłączenie koparki do prądu i sieci internetowej oraz rozpoczęcie kopania.

Czy warto kupić gotową koparkę kryptowalut?

Kupno gotowej koparki kryptowalut jest wygodnym rozwiązaniem dla osób mniej technicznych, które nie wiedzą jaki sprzęt do kopania wybrać i jak go złożyć czy skonfigurować.

Kupując gotowy zestaw musimy liczyć się z tym, że niestety, ale nie zawsze osoby składające koparki posiadają odpowiednią wiedzę. Musimy uważać też na oszustów i osoby sprzedające, stare i bardzo słabo wydajne koparki.

Rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonych osób, które doradzą i złożą nam koparkę w sposób zgodny ze sztuką, a następnie pomogą w jej konfiguracji.

W takiej sytuacji musimy liczyć się oczywiście z wyższym kosztem takiego zestawu.

Kiedy górnik otrzymuje wynagrodzenie z kopania?

To kiedy górnik otrzyma wynagrodzenie z kopania zależne jest zazwyczaj od algorytmu i trudności zadań, które jego sprzęt rozwiązuje. Aby usprawnić ten proces górnicy często łączą się w tzw. poole górnicze (grupy), które wspólnie pracują na nagrodę.

Finalnie górnik otrzymuje nagrodę w przypadku gdy rozwiąże dane zadanie, a rozwiązanie zostanie potwierdzone przez kilku innych górników w sieci – czyli wtedy gdy wydobędzie blok. Jeśli kopiemy w poolu, możemy liczyć na częstsze nagrody, ale dzielone pomiędzy wszystkich górników w poolu. Dodatkowo kopiąc w danym poolu, nie otrzymujemy swojej nagrody odrazu. Jeśli posiadamy skromną moc obliczeniową, wypłatę z pool’a na swój prywatny portfel zrealizować możemy po osiągnięciu minimalnego poziomy kryptowaluty – np. 0.05 ETH.

Sprzęt do kopania kryptowalut

Istnieją różne sprzęty do kopania kryptowalut. Na rynku mamy zestawy dedykowane kopaniu BTC jak koparki Bitcoin ASIC, ale również nieco bardziej przystępne i popularne zestawy będące połączeniem płyty głównej, procesora, pamięci RAM i w zależności od potrzeb dużej ilości dysków, procesorów i chyba najpopularniejszych kart graficznych.

Wybór sprzętu zależy tak naprawdę od kryptowaluty, którą chcemy kopać. BTC kopiemy dedykowanymi koparkami, ETH kartami graficznymi, a CHIA dyskami.

Co trzeba wiedzieć, żeby zbudować koparkę

Aby zbudować swoją pierwszą koparkę pod mining konieczne jest posiadanie wiedzy na temat tego, jaką grupę kryptowalut będziemy kopać. Konieczna jest także odpowiednia wiedza umożliwiająca złożenie odpowiedniego zestawów “komputerowego”.

Przykładowo koparki GPU składają się bardzo często ze stelaża (ramki), na której montowana jest dedykowana kopaniu płyta główna. Piszę tutaj o odpowiedniej płycie głównej, ponieważ dobrze, aby posiadała ona przynajmniej 6 wyjść PCIe – tak aby podłączyć do niej 6 kart graficznych, które odpowiedzialne będą za kopanie.

Dodatkowo taka płyta musi zawierać odpowiedni procesor, odpowiednią ilość pamięć RAM oraz oczywiście dysk twardy z systemem operacyjnym pod kopanie.

Niezbędny będzie również odpowiedni zasilacz lub nawet dwa zasilacze, które pokryją zapotrzebowanie energetyczne płyty głównej i przede wszystkim 6 kart graficznych, które będą stosunkowo prądożerne. Finalnie wszystko musi zostać odpowiednio połączone, karty wyposażone w risery, tak aby nie znajdowały się zbyt blisko siebie (temperatury) itd..

Szczegóły. dot tego jak zbudować swoją własną koparkę kryptowalut poruszam w innym wpisie na blogu.

Kopanie kryptowalut a prawo

Kopanie kryptowalut nie jest obecnie zakazane przez polskie prawo. Istnieją jednak kraje na świecie, które ze względu na duże zużycie energii elektrycznej zdecydowały się na zakazanie kopania kryptowalut, a nawet całkowicie zbanowały kryptowaluty.

Kopanie kryptowalut a podatki

W przypadku PolskiNależy pamiętać, że po sprzedaży kryptowaluty na giełdzie (wymianie jej na PLN lub inną walutę FIAT – to jest pieniądze) następuje zdarzenie podatkowe. Po takiej sprzedaży od kryptowaluty należy odprowadzić podatek.

Podatek od kryptowalut w Polsce wynosi 19% podstawy, czyli 19% przychodu po odjęciu od niego kosztów uzyskania, rozliczamy to standardowo w PIT.

Jaki internet jest potrzebny do kopania kryptowalut?

Wystarczy nam tutaj podstawowe łącze internetowe. W przypadku średnich i dużych farm wystarczające będzie nawet 10 mbps. Ważne jest natomiast to, aby łącze z którego korzystamy było stabilne, a nasza koparka była cały czas w sieci.

Ile prądu zużywa kopanie kryptowalut?

Ogólnie rzecz biorąc kopanie kryptowalut zużywa bardzo dużo prądu. Koparki chodzą 24 godziny na dobę, każdego dnia miesiąca, zużywając przy tym sporo prądu.

W przypadku kopania karta graficznymi, karty te najczęściej pracując cały ten okres na wysokich obrotach.

Przykładowo koparka GPU z 1 kartą GeForce RTX 3060 Ti LHR zużywa dziennie około 3.7 KW.h. Miesięcznie będzie to więc 111 KW.h.

Standardowa koparka składa się jednak nie z 1 ale 6 kart. Docelowo mamy więc 22,2 KW.h dziennie i 666 KW.h miesięcznie.

Co przy cenie 0.78 zł za 1 KW.h daje nam 17,316 złotych dziennie i 519,48 złotych miesięcznie opłat za prąd.

Musicie wiedzieć też, że GeForce RTX 3060 Ti LHR działa najczęściej na blokadzie do max 130 W. Istnieją jednak różne inne karty, które pobierają np. prawie 2x więcej prądu, ale dają przy tym większą efektywność kopania. Dlatego, koszt prądu będzie tutaj różny dla każdej z koparek – w zależności od jej podzespołów.

Ile mogę zarobić na kopaniu kryptowalut?

Załóżmy, że Twoja koparka składa się z 6 kart graficznych GeForce RTX 3060 Ti LHr.

Wiemy już, że miesięczny koszt prądu za kopanie taką koparką wyniesie 519,48 złotych.

Z doświadczenia wiemy też, że jedna taka karta kopie ETH z prędkością 6×45 MH/s.

Bazując więc na obecnym kursie ETH i dolara po miesiącu kopania zarobimy 2499,18 złotych brutto.

Mając 2499,18 złotych musimy odliczyć koszt prądu, czyli 519,48 złotych. Finalnie zarobimy więc 1979,7 złotych miesięcznie.

Rocznie zyskasz więc 23 756,4 złotych.

*Zakładam, że sprzedajemy to po obecnym kursie dolara oraz ETH.

W procesie zarobku bardzo ważny będzie również koszt zakupu zestawy – tylko w ten sposób dowiemy się po jakim czasie inwestycja się zwróci i zacznie zarabiać.

Przybliżony koszt koparki dla osoby prywatnej (na gotowo) z 6 powyższych kart, uwzględniając koszt kart na dzień dzisiejszy to około 26 000 złotych. Potrzebujemy więc około 13 miesięcy na zwrot z inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like
Bitcoin

Bitcoin: wszystko co musisz wiedzieć

Bitcoin to kryptowaluta, która jest zdecentralizowana i działa na blockchainie. Blockchain to publiczna księga, która rejestruje wszystkie transakcje. Każdy, kto chce kupić bitcoin, musi podać swoje imię i nazwisko, adres,…
Zobacz wpis
blockchain

Blockchain – wszystko, co musisz wiedzieć

Blockchain to nowa technologia, która ma potencjał, aby zmienić nasze życie, oferując transakcje w bezpieczny sposób, przy mniejszej potrzebie pośredników. Najpopularniejszym przypadkiem użycia Blockchain jest kryptowaluta. Jest również wdrażany w…
Zobacz wpis